četrtek, 26. februar 2009

Jurjeva domačija, 15.3.2009, 15.00//odprtje razstave



Ujeti trenutki dediščine//Anton Lamovšek//Uporabni leseni predmeti


Vabimo Vas na odprtje razstave z naslovom »Ujeti trenutki dediščine//Anton Lamovšek//Uporabni leseni predmeti«, ki je prva v letu 2009 v okiru projekta Ujeti trenutki dediščine.


Odprtje razstave bo nekaj dni po Gregorjevem, ko Gregor vrže luč v vodo, da bodo obrtniki lahko dlje časa delali ob dnevni svetlobi, in sicer v nedeljo, 15.3.2009, ob 15.00 na Jurjevi domačiji, Občine 11. Odprta bo od 15.3. do 15.5.2009.



Jurjeva domačija je kulturno - etnološki spomenik lokalnega pomena, ki je ohranjena »in situ«. Gre za pomemben objekt kulturne dediščine, ki mu danes dajemo nove primerne vsebine, ki bodo obiskovalce seznanjale z načinom življenja na takšni domačiji v preteklosti, hkrati pa bile zanimive za različne starostne in interesne skupine.

Ujeti trenutki dediščine je projekt, ki zajema raziskovanje dediščine in ustvarjanje rokodelcev ter umetnikov na Jurjevi domačiji. Namen projekta je najširšo javnost izobraževali o dediščini in približati dediščino najrazličnejšim ciljnim skupinam ter pokazati dediščino kot zanimivo in uporabno v vsakdanjem načinu življenja ljudi.


Prva v sklopu letošnjih razstav Ujeti trenutki dediščine je razstava lesenih uporabnih predmetov Antona Lamovška, ki se na domačiji predstavlja z delom svoje dejavnosti. Za to priložnost je pripravil izbor lesenih premetov, ki so jih uporabljali v preteklosti in so uporabni tudi danes.


Anton Lamovšek se je rodil po koncu 2.svetovne vojne leta 1945 na Velikem Cirniku. Po končani osnovni šoli, ki jo je obiskoval na Velikem Cirniku in višje razrede v Mokronogu, se je šel učiti za mizarja k stricu Jožetu Tratar. Takoj po opravljenem pomočniškem izpitu se je zaposlil v Mizarski produktni zadrugi Sevnica, sedanji Stilles. Ko si je ustavril družino, se je preselil v Novo mesto, kjer se je zaposlil v Novolesu in kasneje v Zdravstvenem domu Novo mesto. Vse skozi je skrbel za dediščino, obnovil gostilno svojih staršev, skrbel za domačijo Lamovšek. Po upokojitvi se je začel ukvarjati z izdelovanjem replik predmetov, ki jih je sam uporabljal in poznal kot otrok, včasih neobhodno potrebnih, sedaj še vedno uporabnih.

Razstava vredna ogleda!


Projekt poteka v soorganizaciji z Zvezo kulturnih društev Trebnje. Projekt je podprla Občina Trebnje.

Naj ujeti trenutki v Vaš vsakdan prinesejo nova doživetja dediščine!
upravljalka domačije, Alenka Lamovšek, univ. dipl. etn. in kult. antr.
________________________________________________


KONTAKT: 041/890 909, alenka.lamovsek@gmail.com







































































4 komentarji: